Vazoninės gėlės kieme

IMG_3663

Apželdinimo darbai ir jaukios aplinkos kūrimas nesibaigia niekada. Ne tik dėl to, kad augalams reikalinga nuolatinė priežiūra, bet ir todėl, kad dažniausiai mums patiems vis norisi kažko naujo, kažko truputį kitokio, tad savo kiemo tvarkymas yra nuolatinis kūrybinis procesas, leidžiantis pasitelkti vaizduotę ir įgyvendinti vis naujas idėjas.

Kiemui pagyvinti nereikia nei daug laiko, nei pastangų. Pakaks keleto vazoninių gėlių: galite nusipirkti jų augalų centre arba išnešti į lauką name peržiemojusius augalus. Jais galite puošti terasą, kitą poilsio zoną ar reprezentatyvinę erdvę. Galite daryti bet ką, ko širdis geidžia, o jei nepatiks, galėsite pernešti gėlę kitur.

Kiemo dekoras: keramikinis vazonas

Šis keramikinis paukštukas „nutūpė“ ant akmens baseine. Jis puikiai tiko į kompaniją plunksnuočiams, kurie atskrenda atsigaivinti vandenyje.

Grožį ir jaukumą kuria smulkmenos, tad atminkite – puošti turėtų ne tik gėlė, bet ir vazonas. Užuot pastatę gėlę su parduotuviniu vazonu, įdėkite ją (kad ir su visu plastmasiniu vazonu) į keramikinį ar molinį indą ir vaizdas iškart pasikeis. Gėlę puošniame vazone galite statyti ir prie įėjimo į namus, ant laiptų ar kitur, kur trūksta spalvų ar akcento.

Kurkite kompozicijas. Tarp augalų galite pastatyti ir kitų dekoratyvinių elementų – stambių vazų, skulptūrų ar kt. Žaiskite su augalų aukščiais – vienus statykite ant žemės, kitus pakelkite aukščiau. Ypač verta nuo žemės pakelti vijoklinius ir svyrančius augalus – tai padės atskleisti tikrąjį jų grožį.

Kiemo dekoras: keramikinis vazonas

Jeigu turite įdomų keramikinį gėlių vazoną, orams atšilus galite išnešti jį į lauką, sudėti į jį augalų centre pirktus pavasarinių gėlių vazonėlius ir naujai sukurta auglų kompozicija papuošti terasą, ar kitą poilsio zoną. Gėlėms peržydėjus, šias pakeiskite vasarinių gėlių kompozicija – ir vėl bus gražu. Jei neturite keramikinio vazono, tai tikriausiai turite pintą krepšį, molinį vazoną ar kokį įdomų daiktą, kuris galėtų tapti pagrindu gėlių kompozicijai sukurti.

Keramika, be abejo, yra puošniausias variantas, tačiau tikrai ne vienintelis. Be to, skonio reikalas – gal jums daug gražesni yra paprasti moliniai vazonai. Nenorite leisti pinigų vazonams? Apžiūrėkite, ką turite namuose ir pasitelkite vaizduotę: gal turite nereikalingą pintinę, medinę dėžę, tinkamo dydžio dubenį ar dar ką nors. Pagaliau, pastatykite gėlę ant žemės ir apdėkite stambiais akmenimis, tik nepamirškite, kad akmenys vasarą įkaista, tad augalus reikės dažniau laistyti.

Kiemo augalai: lobelija

Jei neturite keramikinio vazono, bet turite atliekamų akmenų, galite išdėstyti juos taip, kad į vidų būtų galima įstatyti vazonėlį su augalu. Nuotraukoje matote lobeliją, įdėtą kaip tik į tokį akmeninį „vazoną“. Tik reikia atkreipti dėmesį į tai, kad vasarą akmenys įkaista ir ilgai laiko šilumą, todėl augalus reikėtų dažniau palaistyti.

Tikimės, kad šis įrašas jus įkvėps kūrybai ir linkime sėkmės puošiant savo kiemą. Na, o jei reikia pagalbos, kviečiame į kursus arba konsultuojame jūsų kieme.

Kaip susikurti gražų gėlyną 

Pradėti reikėtų nuo nesenstančio teiginio, kad grožis yra skonio reikalas ir svarbiausia jūsų kieme yra ne pasaulinės tendencijos ir mados, ne kaimynų, draugų ar giminaičių nuomonės, o jūsų skonis. Svarbiausia yra nepamiršti, kad jūsų kiemas yra skirtas jūsų akims džiuginti ir turi atitikti jūsų pomėgius bei gyvenimo būdą.

Pasaulinės kraštovaizdžio tendencijos jau nebe pirmus metus eina natūralumo ir ekologijos linkme. T. y., kuo natūraliau, arčiau laukinės gamtos, tuo gražiau; kuo mažiau darbo su dirva ir gėlėmis – tuo geriau. Nebemadingos tampa prižiūrėtos vejos ir išpuoselėti gėlynai, juos keičia natūralistinis stilius.

laukiniai

Viena vertus, tai susiję su ekologiniais judėjimais, kurie skatina grįžti kiek įmanoma arčiau natūralios gamtos ir paklusti jos dėsniams bei mažiau vartoti. Be to, tai puikiai tinka, jei jums nuolat trūksta laiko arba jei fiziniai darbai kieme jums nėra patrauklus laisvalaikio praleidimo būdas.

Kita vertus, galbūt jums kieme norisi tradicinio gėlių darželio, o gal – griežtų formų ir kone pedantiškos tvarkos. Galbūt veja yra būtina jūsų laisvalaikiui arba jūs esate žmogus, kuriam suleisti pirštus į žemę, pirkti augalus, žaisti su jų deriniais ir kasmet išbandyti ką nors nauja yra būtent tai, ko labiausiai norisi, kas padeda atsipalaiduoti.

tvarkingi

Trumpai tariant, kiek žmonių – tiek skonių ir gyvenimo būdų. Svarbiausia, kad kiemas tarnautų jums, o ne atvirkščiai. Na, o dėl grožio, tai čia tas pats kaip su bet kokios kitos srities mada: tendencijos ateina ir išeina, o štai susikurtas savitas stilius yra nepavaldus laikui.

Taigi, prieš planuodami gėlyną (ar apskritai visą kiemą), atsakykite sau į šiuos klausimus:

  • kas man yra gražu? ko norėčiau savo kieme: laukinio stiliaus, išpuoselėto gėlyno ar kažko per vidurį? O gal išvis nereikia tų gėlių?
  • kiek laiko bei jėgų galiu ir noriu skirti savo kiemo priežiūrai: kuo mažiau ar knaisiotis sode yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų?
  • kokios yra mano žinios apie augalus: nieko nežinau, bet nuo kažko norisi pradėti? ar turiu žinių ir patirties, bet ieškau kažko įdomesnio?

Kad ir ką besirinktumėte, būkite nuoširdūs ir ištikimi pirmiausia sau – kokie esate, kaip gyvenate ir kas gražu būtent jums. Linkime jums gerų kiemo darbų, o jei prireiks pagalbos, kreipkitės – konsultuojame jūsų sklype ir padedame norus suderinti su poreikiais, o svajones paversti realybe.

Kiemo takeliai: patarimai ir idėjos

Daugumos mūsų reikalavimai kiemui yra panašūs – jis turi būti jaukus, malonus akiai ir  praktiškas. Nemažai dėmesio skiriame planuodami reprezentatyvią erdvę, gėlynus, poilsio arba daržo zonas, tačiau takeliai kartais lieka pamiršti: taupant, tiesiog nepagalvojus ar dėl kitų priežasčių.

Kam reikalingi takeliai?

Gerai apgalvoti takeliai yra ne tik praktiška, bet ir estetiška kiemo detalė. Jie padeda atskirti funkcines kiemo zonas ir  patogiai jas pasiekti. Akivaizdžiausia nauda – takeliai saugo veją, padeda išvengti ištryptų purvynų kieme. Takeliai gėlynuose, darže ir alpinariumuose padeda pasiekti augalus nelipant į lysvę. Gražūs takeliai yra estetiški, jie prisideda prie kiemo jaukumo arba savito aplinkos stiliaus.

featured4

Ką reikėtų apgalvoti prieš įrengiant takelius?

Apie takelius verta galvoti tuomet, kai jau numatytos arba įkurtos vietos visoms kiemo funkcinėms zonoms. Pirmiausia pasirūpinkite praktiniais aspektais, o tik po to galvokite apie estetiką. Svarbu apgalvoti vaikščiojimo kieme maršrutus arba pažiūrėti, kur jau vaikštote, jei takelius įsirengti sugalvojote vėliau. Takeliai turėtų būti išdėlioti kuo patogiau – jeigu jie darys didelius lankstus ar bus gražiai, bet nenatūraliai išdėlioti, greičiausiai nukentės veja, nes vaikštant bus “kertami kampai“ (tokių pavyzdžių gausu viešosiose miestų erdvėse). Tai gali būti šioks toks galvosūkis, jei norite sujungti keletą funkcinių zonų, tad apsvarstykite, koks išdėstymas būtų ir patogus, ir nevirstų takelių raizgalyne.

featured2

Keletas patarimų

  • Takeliams pasirinkite medžiagą, derančią su namo eksterjeru.
  • Venkite margumyno – pasirinkite vieną medžiagą visiems takeliams arba, jei norite derinti dvi-tris skirtingas,  pasirinkite spalviškai ir faktūriškai panašias medžiagas.
  • Išskyrus tuos atvejus, kai dizaine vyrauja griežta geometrija (kvadratai, kampai, griežtos linijos, etc.) ir norima būtinai tai išlaikyti kiemo planavime, visada geriau takelį daryti ne tiesų kaip stygą, o šiek tiek vingiuotą. Tai kuria natūralumo ir jaukumo įspūdį – juk gamtoje tiesių linijų rasti sunku.
  • Takelius įrenkite taip, kad jie nebūtų kliūtis vejai šienauti ar nekeltų pavojaus sveikatai. Pavyzdžiui, darant takelį iš plokščių akmenų svarbu, kad jų paviršius būtų viename lygyje su žeme, kad už jų nekliūtų nei žoliapjovė, nei basos kojos.
  • Apgalvokite takelių plotį. Jei aplink takelius reikės pjauti veją, planuokite juos tokio pločio, kad tilptų žoliapjovė. Nes tikrai nebus patogu, jei reikės dviejų skirtingų įrankių kiekvieną kartą, kai pjausite žolę.

samanotas-akmenu-takelis

Medžiagos takeliams

Kaip ir minėjome, pravartu jas derinti prie namo eksterjero. O visa kita priklauso nuo jūsų skonio ir biudžeto. Populiariausi sprendimai: trinkelės, akmenys, žvirgždas, betonas, tačiau galima pasitelkti vaizduotę. Svarbu apgalvoti, ar danga tikrai bus praktiška ir derės prie bendro eksterjero stiliaus. Verta turėti omeny, kad medis atrodo labai gražiai ir natūraliai, tačiau reikalauja reguliarios priežiūros, kitaip pūva, o sušlapęs būna slidus. Pjuvenos arba smulkūs akmenukai yra pigus ir lengvai įgyvendinamas variantas, tačiau išsispardo, tad reikalauja reguliarios priežiūros, gali kelti nepatogumų.

Pabaigai

Grožis – skonio reikalas, o praktiškumas priklauso nuo individualių poreikių. Nepamirškite, kad savo kieme gyvensite būtent jūs, tad pasirinkite taip, kad džiugintų jus, o ne draugus ar kaimynus. Na, o jei nedrąsu, atsiminkite – nepataisomų ar nepakeičiamų dalykų nėra, tik jau ne jūsų kieme. Įsijunkite vaizduotę, susiplanuokite ir pirmyn prie darbų! O jei vaizduotei reikia pagalbos, štai keletas kiemo takelių idėjų: