Kiemo takeliai: patarimai ir idėjos

Daugumos mūsų reikalavimai kiemui yra panašūs – jis turi būti jaukus, malonus akiai ir  praktiškas. Nemažai dėmesio skiriame planuodami reprezentatyvią erdvę, gėlynus, poilsio arba daržo zonas, tačiau takeliai kartais lieka pamiršti: taupant, tiesiog nepagalvojus ar dėl kitų priežasčių.

Kam reikalingi takeliai?

Gerai apgalvoti takeliai yra ne tik praktiška, bet ir estetiška kiemo detalė. Jie padeda atskirti funkcines kiemo zonas ir  patogiai jas pasiekti. Akivaizdžiausia nauda – takeliai saugo veją, padeda išvengti ištryptų purvynų kieme. Takeliai gėlynuose, darže ir alpinariumuose padeda pasiekti augalus nelipant į lysvę. Gražūs takeliai yra estetiški, jie prisideda prie kiemo jaukumo arba savito aplinkos stiliaus.

featured4

Ką reikėtų apgalvoti prieš įrengiant takelius?

Apie takelius verta galvoti tuomet, kai jau numatytos arba įkurtos vietos visoms kiemo funkcinėms zonoms. Pirmiausia pasirūpinkite praktiniais aspektais, o tik po to galvokite apie estetiką. Svarbu apgalvoti vaikščiojimo kieme maršrutus arba pažiūrėti, kur jau vaikštote, jei takelius įsirengti sugalvojote vėliau. Takeliai turėtų būti išdėlioti kuo patogiau – jeigu jie darys didelius lankstus ar bus gražiai, bet nenatūraliai išdėlioti, greičiausiai nukentės veja, nes vaikštant bus “kertami kampai“ (tokių pavyzdžių gausu viešosiose miestų erdvėse). Tai gali būti šioks toks galvosūkis, jei norite sujungti keletą funkcinių zonų, tad apsvarstykite, koks išdėstymas būtų ir patogus, ir nevirstų takelių raizgalyne.

featured2

Keletas patarimų

  • Takeliams pasirinkite medžiagą, derančią su namo eksterjeru.
  • Venkite margumyno – pasirinkite vieną medžiagą visiems takeliams arba, jei norite derinti dvi-tris skirtingas,  pasirinkite spalviškai ir faktūriškai panašias medžiagas.
  • Išskyrus tuos atvejus, kai dizaine vyrauja griežta geometrija (kvadratai, kampai, griežtos linijos, etc.) ir norima būtinai tai išlaikyti kiemo planavime, visada geriau takelį daryti ne tiesų kaip stygą, o šiek tiek vingiuotą. Tai kuria natūralumo ir jaukumo įspūdį – juk gamtoje tiesių linijų rasti sunku.
  • Takelius įrenkite taip, kad jie nebūtų kliūtis vejai šienauti ar nekeltų pavojaus sveikatai. Pavyzdžiui, darant takelį iš plokščių akmenų svarbu, kad jų paviršius būtų viename lygyje su žeme, kad už jų nekliūtų nei žoliapjovė, nei basos kojos.
  • Apgalvokite takelių plotį. Jei aplink takelius reikės pjauti veją, planuokite juos tokio pločio, kad tilptų žoliapjovė. Nes tikrai nebus patogu, jei reikės dviejų skirtingų įrankių kiekvieną kartą, kai pjausite žolę.

samanotas-akmenu-takelis

Medžiagos takeliams

Kaip ir minėjome, pravartu jas derinti prie namo eksterjero. O visa kita priklauso nuo jūsų skonio ir biudžeto. Populiariausi sprendimai: trinkelės, akmenys, žvirgždas, betonas, tačiau galima pasitelkti vaizduotę. Svarbu apgalvoti, ar danga tikrai bus praktiška ir derės prie bendro eksterjero stiliaus. Verta turėti omeny, kad medis atrodo labai gražiai ir natūraliai, tačiau reikalauja reguliarios priežiūros, kitaip pūva, o sušlapęs būna slidus. Pjuvenos arba smulkūs akmenukai yra pigus ir lengvai įgyvendinamas variantas, tačiau išsispardo, tad reikalauja reguliarios priežiūros, gali kelti nepatogumų.

Pabaigai

Grožis – skonio reikalas, o praktiškumas priklauso nuo individualių poreikių. Nepamirškite, kad savo kieme gyvensite būtent jūs, tad pasirinkite taip, kad džiugintų jus, o ne draugus ar kaimynus. Na, o jei nedrąsu, atsiminkite – nepataisomų ar nepakeičiamų dalykų nėra, tik jau ne jūsų kieme. Įsijunkite vaizduotę, susiplanuokite ir pirmyn prie darbų! O jei vaizduotei reikia pagalbos, štai keletas kiemo takelių idėjų:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s